Sztuka w przestrzeni publicznej wyraża bogactwo życia i wartości bliskie człowiekowi, będąc wieloaspektową spuścizną człowieka, która powinna być zachowana. Podstawą tej książki są wyniki aktywności naukowo-badawczej jej warszawskich autorów biorących udział w międzynarodowym programie Konserwacja Sztuki w Przestrzeni Publicznej (CAPuS UE). W wyniku kilku lat dyskusji, organizowania wykładów i warsztatów, wymiany doświadczeń oraz analizowania wyników badań laboratoryjnych powstał interesujący materiał przedstawiony w tym opracowaniu. To spektrum refleksji teoretycznych o holizmie w kompleksowej ochronie dziedzictwa sztuki materialnego i niematerialnego, prawa, modeli projektowania konserwatorskiego, słownik terminów, studiów przypadku i praktyk w ochronie dziedzictwa, a także słownik terminów.
Sztuka w przestrzeni publicznej jest bardzo różnorodna zarówno tematycznie, jak i technologicznie. Eksperymentowanie artystów z różnymi technikami, bez zachowania rygorów warsztatowych ich stosowania i przygotowania podłoży, przyczynia się do szybkiego niszczenia ich dzieł. Poszczególne rozdziały przedstawiają różne zagadnienia teoretyczne i praktyczne zachowania najnowszej spuścizny sztuk wizualnych w przestrzeni miejskiej, a obiektami do prowadzenia tych badań były głównie murale z terenu Warszawy. W książce nawiązujemy do szerokich ram ochrony i zachowania dziedzictwa kultury w sposób holistyczny, traktując „preservation as an umbrella for conservation”.
Obserwujemy na co dzień bardzo szybkie tempo zmian środowisk miejskich, ochronę street artu oraz powiązanie tego wzrostu z ciągłym wprowadzaniem nowych rozwiązań ekostrukturalnych, społeczno-ekonomicznych. Wszystkie te czynniki budują w przestrzeni publicznej unikatową tożsamość historyczną. Jutro dziedzictwa sztuk wizualnych powstaje już dzisiaj!
- Wydanie: I
- Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2021
- Język publikacji: polski
- Liczba stron: 303
- Typ publikacji: praca naukowa
- DOI: https://doi.org/10.48285/ASPWAW.9788366835139
- ISBN: 978-83-66835-13-9